Wybierz świadomie źródła światła

Dokonując wyboru producenta nowoczesnego, ekonomicznego i ekologicznego źródła światła jakimi są moduły LED, powinniśmy wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów niż przy wyborze tradycyjnych opraw oświetleniowych. Oświetlenie LED-owe posiada bardzo dużo zalet, których nie posiadają żadne inne źródła światła. Tak jest pod warunkiem stworzenia wyrobu zgodnie z zasadami uwzględniającymi fizjologię widzenia oraz ekonomię. Niestety tanie chińskie produkty oświetlenio-podobne, produkowane masowo bez jakiejkolwiek kontroli czy uzyskany wyrób jest bezpieczny dla zdrowia, czy uwzględnia przyzwyczajenia oka ludzkiego, stał się przyczyną pojawienia się niezgodnej z prawdą opinii o oświetleniu LED. Podejmując decyzje o wymianie tradycyjnego oświetlenia na źródła światła LED wysuwają się dwa główne aspekty: ekonomiczny i wizualny (ergonomiczny, subiektywnego odbioru koloru światła). Aspekt ekonomiczny związany jest z inwestycją w zakup nowego oświetlenia. Chodzi o to, aby koszt zakupu dał nam jak najwięcej korzyści ekonomicznych. Będzie tak tylko wtedy gdy zakupiony wyrób będzie:

  • zużywał mniej energii elektrycznej od innych porównywalnych lamp
  • światło będzie oświetlało ten obszar, który chcemy oświetlić (a nie dzikom pola pod lasem)
  • żywotność lampy jako całości (łącznie z zasilaczem) będzie faktycznie długa, a nie tylko „pustą” cyfrą na opakowaniu
Korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania opraw oświetleniowych LED:
  • 1. zmniejszenie zużycia energii elektrycznej związane z mniejszym poborem energii elektrycznej przy tym samym emitowanym strumieniu światła
  • 2. zmniejszenie zużycia energii elektrycznej związane z możliwością zastosowania różnego rodzaju sterowania mocą np. zmniejszenie mocy świetlnej w późnych godzinach nocnych, gdy ruch uliczny zamiera, czujniki ruchu które sterują oświetleniem
  • 3. zmniejszenie kosztów eksploatacji związane z wysoką bezawaryjnością i żywotnością (50 000- 100 000 godzin) opraw LED
  • 4. zmniejszenie długookresowych kosztów eksploatacji związane z możliwością wymiany zużytych podzespołów na nowe. Oprawy LED firmy Philips w większości są „rozbieralne”. Dotyczy to również modułów LED, które podlegają postępowi technologicznemu i mogą być wymieniane w przyszłości na moduły nowszej generacji bez konieczności wymiany całej oprawy.
  • 5. Oświetlenie uliczne oddające naturalne kolory jest bezpieczniejsze bo pozwala na szybszą reakcję pieszych i kierowców, ułatwia precyzyjniejsze określenie odległości i drogi hamowania.

Jeżeli chodzi o aspekt ergonomiczny (wizualny) chcemy, żeby światło, które nas otacza wieczorem, było „ciepłe”. Aby pozwalało na poprawne rozróżnianie kolorów odzieży, roślinności, rysów i mimiki twarzy. Tak nas ukształtowała natura. Przez miliony lat ewoluowaliśmy w blasku Słońca. To Słońce daje nam światło w ciągu dnia. Dlatego też wszystkie normy i wzorce jakości światła porównują jakość źródeł sztucznego oświetlenia ze światłem słonecznym. Słowem, aby było jak małe słoneczko zamknięte w pudełku oprawy oświetleniowej.

Najczęściej kojarzymy oświetlenie LED z zimnym bladym światłem o fioletowo-niebieskiej barwie. I faktycznie tak jest w przypadku tanich, niskiej jakości wyrobów chińskich producentów bez nazwy. „Żarówki” LED-owe Philipsa o temperaturze barwowej 2700oK nie odróżnimy od zwykłej, klasycznej żarówki, a odzież, roślinność będzie miała naturalną barwę ze wszystkimi swoimi odcieniami!

Źródła światła posiadające wysoki współczynnik oddawania barw (CRI powyżej 80) pozwalają cieszyć się naturalnymi kolorami makijażu oraz kolorystyką wieczorowej kreacji. Dobre naturalne światło ułatwia rozpoznawanie „mowy ciała”, reakcje mimiki twarzy na wypowiadane słowa.

W celu podjęcia decyzji co do wyboru opraw, dla potencjalnego inwestora bardzo istotne jest, by podczas weryfikacji informacji podawanych przez producentów oświetlenia stosować ten sam zestaw standardowych, a więc porównywalnych kryteriów jakościowych.

Osoby zainteresowane szczegółami prosimy o kontakt na maila. Prześlemy Państwu materiały opracowane przez międzynarodowe grupy ekspertów. Ponieważ opracowania te bazują na fizyce zjawiska emisji światła przez moduły LED to są niezależne od partykularnego interesu poszczególnych producentów oświetlenia.

PRODUKTY